۱/۱۵/۱۳۹۱

حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) از قندیل به سوریه منتقل می شود

بر اساس مطالبی که در مدیای ترکیه ادعا شده است سازمان تروریستی حزب کارگران کوردستان (PKK) در حال منتقل شدن از کوههای قندیل به سوریه می باشد.
در انتقال سازمان تروریستی حزب کارگران کردستان به سوریه طبیعتاً وضعیت وخیم رژیم بشار اسد روز شمار تحولات عمده در سوریه بی تاثیر نمی باشد. حزب کارگران کردستان نیز طی 27 سال حیات ننگین و سیاه خود که همواره با ترور، قتل عام، رادیکالیسم و ... همراه بوده است سعی در ایجاد بازی های منطقه ای داشته و اکنون نیز اوضاع سوریه بهترین امکان برای بازیابی نیروی ازدست رفته می باشد.
روند دمکراتیزه شدن روز به روز ترکیه و اعاده حقوق اقلیت کرد ساکن این کشور دمکراتیک سبب بی میلی گروههای کردی که تا چند سال پیش از سازمان تروریستی حزب کارگران کوردستان (Kurdistan Workers' Party) حمایت بی دریغ و بی چون و چرا می کردند شده است. از سال 2002 و پس از به دست گرفتن قدرت توسط حزب عدالت و توسعه در ترکیه قدم های خوبی برای دمکراتیزه شدن هر چه بیشتر ترکیه و همراهی با استانداردهای اروپائی شد، همین امر نیز سبب امید های دوباره برای حل مسئله اقلیت کورد ترکیه شده است. حزب رجب طیب اردوغان که در مناطق کردنشین ترکیه دارای بیشترین رای (حتی از تعداد رای های ب.د.پ که دست راست پ.ک.ک می باشد) می باشد به طوریکه از 3 هر کرد ترکیه ای 1-2 نفر به حزب وی رای داده است خود به نوعی مدافع حقوق کردها در ترکیه می باشد. حزب صلح و دمکراسی یا ب.د.پ (BDP) که با استفاده از رانت ترور ها و قتل عام های سازمان تروریستی حزب کارگران کردستان به مجلس ترکیه راه یافته است دارای 2 میلیون رای می باشد که تماماً از مناطق کردنشین کسب کرده در حالیکه آ.ک.پ دارای 6 میلیون رای از مناطق کردنشین ترکیه می باشد. اعمال مثبت حزب عدالت و توسعه چه در سالهای گذشته و چه در زلزله وان که دولت و ملت ترکیه تماماً همدل و هم عهد برای شهر وان شدند سبب ایجاد حس مثبتی در کردها شد که تا همین چند سال پیش به علت ترور ها و قتل عام های حزب کارگران کردستان خائنین وطن نام گذاری می شدند، مهمترین نکته و اشتباه ترکیه همین هم معنا کردن سازمان تروریستی به مانند حزب کارگران کوردستان (Partiya Karkerên Kurdistan) با آنهمه کشت و کشتار و ترورها که بالغ بر 30.000 انسان می رسد و اقلیت کرد ترکیه بود که این عمل اشتباه خوشبختانه طی 10 سال گذشته به کلی تغییر کرده است، مردمال نرمال کرد باید و باید به حقوق ملی، شهروندی، زبانی، اجتماعی، حقوقی، قضائی و ... خود دست یابند چون این حق آنهاست ولی در دیگر سو دولت ترکیه نیز باید برای اتمام ترور و تروریسم تاکتیک های لازم را به کار برد، این تاکتیک ها اولاً جنبه سیاسی داشته و برای قطع منابع فاینانس ترور و تروریسم می باشد در دیگر سو اگر این قدم جواب نداد مطمئناً نیروهای نظامی ترکیه توان مقابله با سازمان تروریستی حزب کارگران کوردستان را داشته و دارند.
علاوه بر مطالب مثبتی که در ترکیه در این سالها اتفاق افتاده است آمریکاه و بسیاری از کشورهای اروپائی نیز در صد قطع رابطه با حزب کارگران کردستان و مبارزه با ترور و تروریسم کرد در منطقه می باشند. گروههای تروریستی دنیا در بسیاری از مواقع از مورد حمایت کشورهای غیردوست متقابل می شده و می شوند. سازمان تروریستی حزب کارگران کردستان سالها مورد حمایت سوریه، یونان، ارمنستان، آمریکا، ایران و ... بوده است. این کشورهای در مواقعی که خصومتی با دولت ترکیه داشته اند اولین راه را در حمایت بی دریغ از سازمان تروریستی حزب کارگران کوردستان به انواع راهها دیده اند. سالها حزب کارگران کردستان در سوریه تعلیم و به ترکیه اعزام میشد، حمایت های مالی و لوجستیک آمریکا و غرب طی سالهای گذشته همواره به سمت پ.ک.ک بود، ایران نیز تا سال 1999 هر از گاهی از ترور و تروریسم به عنوان ابزاری بر علیه هویت ترکان منطقه و ترکیه استفاده می نمود. ولی مرور زمان و تغییرهای متعدد منطقه ای و جهانی سبب ایجاد تغییرات در توازنه قدرت در منطقه به نفع ترکیه شده است و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز دیگر نمی توانند کمک های خود را به یک سازمان تروریستی به مانند حزب کارگران کردستان (Kurdistan Workers' Party) به یدک کشیده و پاسخگو نباشند. از همین رو غرب چند صباحی می باشد که برنامه های تصفیه پ.ک.ک را در پیش گرفته است.   
اوصاع نابسمان سوریه سودهائی برای حزب کارگران کردستان داشته است و سبب ایجاد کاریدوری برای وی شده است. خبرهای متعددی از ایجاد و فعال شدن کمپ های سازمان تروریستی حزب کارگران کوردستان در مناطق سوریه ای نزدیک به مرزهای ترکیه همواره در مدیای منطقه ای و جهانی منتشر می شود، حتی اخباری نیز از کنترل وضعیت عبور و مرور چندین شهر کردنشین هم مرز ترکیه بدست حزب کارگران کردستان نیز چند پیش در مدیا منتشر شد. 
تمامی این موارد حاکی از وجود برخی تغییرات در منطقه می باشد و سازمان تروریستی به مانند حزب کارگران کوردستان (Partiya Karkerên Kurdistan) سعی در نهایت استفاده از این فضای موجود را دارد. در مقاله ای که قبلاً در وبلاگ اخبار حزب کارگران کردستان و حزب حیات آزاد کردستان با نام تقابل مسعود بارزانی و حزب کارگران کوردستان ترجمه و نشر شد در آنجا به خوبی به علت تقابل ناسیونالیست کرد شناخته شده ای به مانند مسعود بارزانی و حزب کارگران کردستان پرداختم که این دو علارغم بسیاری از شباهت ها در موضع سوریه دارای رقابت شدیدی می باشند، حتی خبرهای متعددی از آموزش نیروهای نطامی کرد در منطقه اربیل عراق و زیر نظر مستقیم مسعود بارزانی و حزب دمکرات کردستان برای فردای سوریه چندی پیش در مدیای جهانی منتشر شد. 
تقلای حزب کارگران کردستان برای فردای سوریه و در دست گرفتن منطقه کردنشین سوریه می باشد، علارغم اینکه بشار اسد نیز در همین راستا اقداماتی را انجام داده است. برای مثال چندی پیش رئیس حزب مخالف پ.ک.ک در سوریه توسط زیر مجموعه سوریه ای حزب کارگران کردستان ترور شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر